Řecký panteon Bohů a Bohyň

Jak jsem už psal, je tu nová závislost v mém životě a vůbec si neumím pomoci. Studuji a hledám nové informace, čtu a poslouchám vše, co se řecké archetypální psychologie týká. Zároveň je to skvělý, když si své okolí otipuješ řeckými bohy nebo spíš archetypy a najednou ti spousta věcí začne zapadat.


Hodně jsem si uvědomil, jak vypadali mé vztahy, které mi prošli životem a ukázal se mi stále stejný příběh, mýtus Herma a Persefony, který jí zachraňuje s podsvětí, v tomto světě to je většinou vztah, kde jsou nešťastné, zraněné a zneužívané!
Zároveň vnímám, když cítím zradu, jak mého „vnitřního Poseidona“ ovládnou emoce, a mé reakce jsou zkratkovité, pálím mosty, balím si věci, odcházím a následně toho lituji, ale většinou už to nejde vrátit. Jo, dnes už jsem schopen prožít a zvládnout emoce mnohem dříve, než předtím, kdy jsem v tom vydržel týdny i měsíce! Jenže v tu chvíli mě to semele, jak mlejnek na maso, když děláš karbanátky pro tchýni!
vnitřní anima je Artemis (popíšu postupně v dalším článku), a to je taky paráda, protože to hodně vypovídá o tom, jaké ženy mě přitahují…
Ne, fakt potřebuji ve vztahu emoce, pozitivní i negativní, občas se potřebuji pohádat, abych se mohl udobřovat a dělat velká gesta! Nejsem asi schopen žít s nějakou klidnou a pohodovou ženou, a když se objevila, tak mě to nebralo a vlastně mi skoro nestál…
Za to! Myslím ten vztah samozřejmě 😂😂😂

Ještě než půjdeme k jednotlivým Bohům!

Určitě se těšíš na popis jednotlivých bohů a bohyní, ale ještě než začnu s popisem a rozdělení Pantheonu, protože bez toho, bychom byli, kde? Ano, soudruzi v prdeli a tam je tma!!!

První, i když vím, že holky maj přednost, začnu mužskou linií otců, z které to vlastně všechno vzniklo a která za to všechno může!

Strůjcem všeho dobrého i zlého byl, tak trochu mačo Zeus, známý rozsévač sémě, kterej když vidí pěknou babu, tak ho to popadne, zmocní se jí a rovnou udělá jí dítě. Je to hlavní alfa samec, takže si je potřebuje označkovat a pokud žena nechce, tak si vezme podobu nějakého zvířete a šup tam s ním a množíme se, jak na běžícím pásu.


Tak pojďme na to:

Bozi Otcové

 • Zeus – Nejvyšší bůh, vládce nebes a země. Manžel Héry, záletník a jediné, co uznává je síla a moc!
 • Poseidon – Bůh moří, zemětřesení a koní. Zneuznaný mladší bratr Dia, stále zrazovaný a plný emocí, které většinou vůbec nezvládá. Má v sobě obrovskou živočišnou sílu, která inspiruje ženy i muže!
 • Hádés – Bůh podsvětí a mrtvých. Já bych řekl, že to je prototyp introverta, co spřádá své sítě, ale zároveň to dost umí s hojností, díky pokladům v podsvětí (podzemí).

Bozi synové

Jsou to většinou levobočci od Dia a jeho ženě Héře ze žárlivosti může prasknout žilka!

 • Apollón – Bůh slunce, hudby, věštby a lékařství. Uznává hlavně inteligenci, řád a je to takovej ten týpek, co na všechno potřebuje důkaz. Emoce ve svém životě moc nechce, tak je úspěšně potlačuje!
 • Áres – Bůh války, agrese a všech mačů král. Nebojuje pro moc, ani z pomsty. Bojuje pro boj samotný a každý konflikt je výzva… Potřebuje ho většina boxerů, MMA bojovníků a sportovců vůbec!
 • Héfaistos – Bůh ohně a kovářství. Dneska by se dalo říct, že je to prototyp hodnýho kluka, kterého nepřijala matka a tak by se kvůli ženám rozkrájel a snesl jim modré z nebe.
 • Hermés – Posel bohů, bůh obchodu a zlodějů. Posel změny a transformace, zachránce žen, ale bohužel na něj není moc spolehnutí a rád si z ostatních dělá prdel!
 • Dionýsos – Bůh vína, radosti a divadla. Sex, drogy a rokenrol toho bude vždycky málo! Zároveň fascinuje ženy svou opravdovou láskou. Je tak trochu Afrodita s koulema!

Bohyně panenské

tedy bohyně, které nepotřebují ke svému štěstí muže a vystačí si sami…

 • ArtemisBohyně měsíce a lovu, dvojče Apollóna. Archetyp dívky, šéfka amazonek a vůdkyně feministek! Její láskou je boj a muži musí dělat to, co dělat mají! A Xenu znáš?
 • Athéna – Bohyně moudrosti, války a řemesel, dcera Dia. Archetyp ženy, která je tak chytrá, že jí nemáš šanci porazit v žádné bitvě. Ale velké emoce u ní nehledej! Takovej studenej odchov!
 • Hestia – Bohyně domácího krbu a rodiny, sestra Dia. Archetyp stařeny, která má ráda svůj klid, domov a zahradu! Pečuje s láskou o vše, co je jejímu srdci drahé!

Bohyně zraněné

Bohyně, které své štěstí hledají ve vztazích, když jsou sami, tak jsou nešťastné!

 • Héra – Manželka Dia, bohyně manželství a rodiny. Archetyp manželky a královna všech žárlivých scén. V životě je pro ní důležitější muž po jejím boku, než děti nebo cokoli ostatního!
 • Démétér – Bohyně úrody a zemědělství, sestra Dia. Archetyp matky, která nadevše miluje své děti. Bohužel někdy až opičí láskou, která je k nesnesení! Partner je až na druhém místě.
 • Persefona – Dcera Démétér a manželka Hádése, královna podsvětí. Archetyp dcery, která si se svým životem, občas vůbec neví rady a potřebuje zachránit! Je nejblíž lásce, odevzdání a smrti zároveň.

Afrodita – Bohyně lásky a krásy, vznikla z mořské pěny. Co k ní říct? Myslím, že nejvystižnější je přirovnání, že když někam přijde, tak muži jdou do kolen a ženy jí chtěj uškrtit.
Asi nejznámější je Marylin Monroe a já sám mám jednu ve svém okolí a kdykoli s ním jsem, tak cítím něco, co nejde popsat, já tomu říkám, že ve mě vzbudí muže, který vše zvládne a dokáže!

Těch Bohů a Bohyní v Řecku bylo více, ale v jednoduchosti je síla a proto budeme využívat pouze ty ze základního panteonu řeckých bohů a bohyň.
Znovu opakuji, že jedinečnost řecké archetypální psychologie je to, že každý z těch bohů a bohyň má své světlé, ale i stinné stránky. Ani jeden není jen zlej bastard a mrcha, i když koho ovládá Hádes, tak ten má těžkou zkoušku před sebou, ale zas, kdo to chce jednoduchý ne?
Tvým úkolem je si tento archetyp uvědomit, prožít to, co je potřeba a pak ho skrz vědomé já zvládnout, tak jako všechno, co se nám v životě děje, jen přes ty archetypy si to můžeme jednoduše popsat…

A jak to máme v sobě?

Každý z nás má v sobě jeden základní archetyp, který mu vládne a pak ještě archetyp za vnitřního muže a vnitřní ženu. Tedy:

 • Muž má v sobě dva bohy a jednu bohyni
 • Žena má v sobě dvě bohyně a jednoho boha

Zajímá tě jaký si archetyp?

V září plánujeme s Veronikou v Praze celodenní přednášku o Řecké archetypální psychologii!
Zaregistrovat se můžeš už teď!

A jak to mám já?

Mám v sobě Poseidona, vládne mi Hermés a vnitřní žena je Artemis, a asi proto, to se mnou ve vztahu není vůbec jednoduché! Do toho jsem vodnář s ascendentem Střelce
Nebe i peklo zároveň!

A příště už začneme s popisem bohů a začneme pěkně odshora, tím nejvyšším což je,

ZEUS!!

Tomáš, tak trochu jinej bloger!

Chceš dostávat pravidelně moje články? Tak se dole přihlaš!
Jo a tam kde je smajlík 😀, tam se máš smát a tam kde je srdce ❤️, tak to je hluboký.

DĚKUJI VŠEM, KTEŘÍ MŮŽOU ZA PODPORU

Líbil se ti článek?

Chceš ho číst ještě čerstvej? Pokud ANO, tak si klikni vedle do formuláře a příští dostaneš jako první.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • ONLINE KURZ PRO ŽENY I MUŽE!
 • Podpora blogu
 • Osobní konzultace
 • Sdílej každou druhou středu večer
 • Nejčtenější články
 • Rubriky