Jak těžké je přijmout odpovědnost?

Co je zodpovědnost?

Většina z nás tvrdí, že ví, co znamená odpovědnost a umí jí přijmout. Opravdu to víme? Otázkou pak zůstává, proč když se stane něco nepříjemného, tak naše první reakce je hledání viníka někde jinde.

Zbavit se odpovědnosti je jednoduchý, prostě vezmeš kyblík tý špíny a jebneš ho na někoho jinýho. Proboha hlavně, aby to nebylo na mě!

Bojíme se přiznat chybu a přijmout za ní odpovědnost!

A to je celý! Už víš, co máš dělat a já tedy mohu polemiku ukončit a popřát dobrou noc 😀.
Ty vole koukám na hodinky a jsou dvě ráno, musím taky někdy spát….


Volbou to začíná

V minulých článcích jsem psal hodně o dobrých hodnotáchposraných hodnotách, jako velice důležitých nastaveních, které ovlivňují tvůj život.

Reakce na všechny události v životě jsou tvoje volba!

Žijeme životy, v kterých se dějí dobré, ale i špatné věci. Nic s tím neuděláš, a čím dřív se s tím smíříš, tím líp pro tebe. Co si můžeš zvolit je, jak na tyto věci budeš reagovat.

Když šlápneš na ulici do hovna 💩, tak můžeš bejt nasranej a nadávat do bezvědomí klidně půldne 🤢. Můžeš, ale nemusíš!
Můžeš si taky říct, že je to štěstí, utřít si botu v trávě, usmát se a jít dál.

Každý den děláš rozhodnutí o tom, co se ti v životě bude dít stejně, jako NeoMatrixu, tak jakou pilulku si dneska vezmeš?

Odpovědnost za úspěch

Za dobré věci, třeba úspěch, přijímáme odpovědnost velice rádi. Jsme na sebe pyšní, hrdě se k úspěchu hlásíme a často bojujeme, abychom si urvaly aspoň kousek zásluh a byli pochváleni.

Klasický příklad naší touhy spojovat se s úspěchem a nepřijímání neúspěchu, je krásně vidět u fanoušků sportovních klubů. Představ si, že Sparta hraje finálový zápas o mistra ligy a vede 5:4 nad Brněnskou Kometou (to je myslím, někde na východě). Jsou dvě minuty do konce a sparťanský kotel prozpěvuje Mistři, mistři, mistři….!!!

Varianta 1):
Sparta vyhraje, stane se mistrem a ty slyšíš reakce fanoušků:
Vyhráli jsme, MY jsme vyhráli!!! Aby nevyhráli fandil jsem, jak o život!

Varianta 2):
Sparta prohraje 5:6 a mistrem se stane Kometa Brno (hroznej pocit) a když se zeptáš fanoušků, tak uslyšíš:
Prohráli to, ONI nám to prohráli… a já tak fandil a stejně nevyhráli!

Modří už vědí a vidí zásadní rozdíl v přijetí zásluh a odpovědnosti za výhru a odmítnutí neúspěchu a odpovědnosti za něj. Jestli to nevidíš, měl bys na chvíli vysadit ty prášky 🤣.


Když dojde růžová

Všichni to známe, život není peříčko, není to stále růžové, jak v pokojíčku Barbie a do života často přicházejí posraný problémy a situace, které vůbec nechceš. Smrt blízkého, rakovina, drogy, rozvod, odejít s práce a ty máš pocit, že se nedokážeš rozhodnout a nevíš, jak správně reagovat. Někdy je to kurevsky těžký a neexistuje dobré řešení, takže nezbude, než na základě tvých hodnot vybírat menší zlo, menší bolest, menší škody a tu situaci ustát.

Situace, v kterých musíš projevit svojí svobodnou vůli a zvolit si jedno řešení, je právě ta chvíle, kdy přebíráš za toto rozhodnutí plnou odpovědnost.

Já si dělal většinu života ze všeho srandu 😁😁😁!
Bál jsem se vážných rozhodnutí a odpovědnosti za ně, tak jsem je vždy zlehčoval. Odpovědnost pro mě byla něco jako nemoc a kdo by chtěl být nemocný. Ať si ty odpovědný jelita trhnou nohou, mě nedostanou!
Výsledek byl, že nikdo nevěděl, kdy si dělám legraci a kdy to myslím vážně. Nakonec jsem se v tom totálně ztratil i já. Kde mám kapesníky 😪.


Vina a odpovědnost

Velmi často spojujeme dohromady vinu a odpovědnost, a to je zásadní chyba, protože to není to samé. Je velký rozdíl mezi vinou a odpovědností!

Když pojedeš autem a budeš, jak debil, koukat na mobil a někoho porazíš na přechodu, tak je to tvoje vina a tvoje odpovědnost.

Když pojedeš autem a za zatáčkou ti někdo vběhne pod auto, není to tvoje vina, ale je to tvoje odpovědnost.

V druhém případě nemáš vinu, protože si tomu nemohl zabránit, ale v obou případech máš odpovědnost a musíš dořešit vše, co je potřeba.
V životě si neustále vystavován situacím, za které nemůžeš, ale musíš na ně reagovat a převzít odpovědnost. Je to součást hry zvané život.


Otestuj svou zodpovědnost?

Představ si jeden jediný den, který budeš přijímat zodpovědnost za všechno, co se stane. Ano, opravdu za VŠE a to bez ohledu na vnější okolnosti. Nebudeš se na nikoho nasírat a nebudeš nikoho za nic vinit. Dokážeš tenhle pokus dát?

Tvá zodpovědnost je, že ráno vstaneš prdelí napřed. Cestou do práce ti bude skákat samá červená 🔴. Nějaká bábofka tě vytroubí, vyfakuje a hodí myšku. Šéf ti sebere prémie a u oběda si ulomíš kus zubu. Děti dostanou ve škole poznámku a k večeři budou posraný vodňanský párky bez masa a voschlej chleba s Penamu. Hořčice i kečup došla, vole!

Možná, že ten den, kdy nebudeš na nikoho házet vinu, ti změní život!
Možná pochopíš, že za tu žumpu, v které žiješ, opravdu nemůže nikdo jiný! Možná uvidíš, že se dá dívat na spousty posranejch problémů jinak, a že v rohu té žumpy je opřený žebřík po kterém můžeš vylézt a konečně se nadechnout.


Já a zodpovědnost?

Jak ve svém životě hledám souvislosti, tak postupně jasně vidím situace, které mi po letech dávají smysl a zapadají do sebe, jak puzzle.

O zapadnutí souvislostí píšu v článku „Když rozvod, tak rozvod„. Zjistil jsem, že můj nejbolestivější zážitek byl zároveň nejdůležitější v mém životě. Dnes vidím souvislosti s pocity, jaké jsem měl při rozvodu, a jak se moje pocity změnily, když jsem po rozvodu za své emoce a chování přijal odpovědnost.

Najednou chápu, proč se mi to dělo, a proč se mi některé situace neustále dokola opakovaly. Vždy, když mě život postavil před nějaké složité rozhodnutí, tak místo, abych se k tomu postavil čelem a přijal zodpovědnost, raději jsem z toho utekl rychlostí Usaina Bolda.
Pohoda, klídek, tabáček, to vyhnije, vole….

Útěk je vždy jistota okamžité záchrany, ale nemůžeš utíkat celý život, s léty se unavíš, zadýcháš a dřív nebo později se budeš muset zastavit. Nadechneš se, otočíš se a …..

Utekl si od toho? Tak si to dáme znovu Tomíku, třeba už teď neutečeš a za svůj život přebereš odpovědnost!

(s)Měj se, protože jaký si to uděláš, takový to máš!
Tomáš – zodpovědný rebel

DĚKUJI VŠEM, KTEŘÍ MŮŽOU ZA PODPORU

Líbil se ti článek?

Chceš ho číst ještě čerstvej? Pokud ANO, tak si klikni vedle do formuláře a příští dostaneš jako první.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Komentáře
 1. Tomáš Hovorka napsal:

  Ahoj Terezko, ano máš úplnou pravdu. Když se někdo bojí dělat rozhodnutí, dostává se do stavu, že za něj rozhoduje někdo jiný a tím mu řídí/tvoří život a nastavuje hranice.
  Je toho spousty, ale nemůžu dělat článek moc dlouhý a už tenhle je z půlky vydylýtovanej 🙂 On ty dlouhý stati nikdo nečte, teda hlavně já 🙂
  Měj se krásně a dobrou chuť…

 2. Doplnění napsal:

  Ještě bych, Tomáši, dodala, že ta odpovědnost, tedy často činit rozhodnutí, je vlastně zároveň způsob, který nám umožňuje si náš život vytvářet podle svého.. Takže je v tom procesu i něco navýsost krásného. Nejen přijímat zodpovědnost za to co je, ale i tvořit.. Nebo přijde někdo jiný a když neděláme ty rozhodnutímy, udělá je za nás.. A pak už jen zbývá přijmout zodpovědnost za to že jsme nechali rozhodovat jiné lidi. Možná to tam je, ale ne uplně explicitně..
  Díky za články, dělají mi pravidelně společnost u pondělního oběda

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • ONLINE KURZ PRO ŽENY I MUŽE!
 • Podpora blogu
 • Osobní konzultace
 • Sdílej každou druhou středu večer
 • Nejčtenější články
 • Rubriky