Posraný životní hodnoty

Co je žebříček hodnot?

Životní hodnoty nebo žebříček hodnot, je tvůj osobní systém měření, podle kterého posuzuješ nebo hodnotíš kvalitu sebe, kvalitu svého života a kvalitu okolí.

Není úplně jednoduché určit správné a špatné životní hodnoty, ale nikdo ti je neurčí lépe než ty sám. Malým návodem může být třeba to, že ty správné hodnoty se nacházejí uvnitř, nikoli venku, jak si většinou myslíme.
To, co popisuji jako posraný hodnoty, je moje a pro někoho to může být úplně špatně a s někým to naopak může rezonovat. Co jsem si ale téměř jistý, že to vyvolá zamyšlení a možná i emoce, a o to mi přeci jde. Jsem „Otevírač“, na to si zvykněte… 😛

Pokud budeš dělat v Lidlu na pokladně a na prvním místě tvého žebříčku bude vlastnit Audi Q7, nejspíš budeš většinu svého života nasranej, protože v Lidlu na Audi prostě nevyděláš.

Myslím, že základem spokojeného života je nastavit si správně hodnoty a tohle je zrovna jedna z těch blbých. Tak jdeme na to a začneme pěkně z vostra posranejma hodnotama.


„Rozkoš“ je posraná hodnota

Óóó, tahle vzrušující paní, jak já jí miloval, tu věčně veselou, rozvernou a hříšnou kámošku. Rozkoš je úžasná, je okouzlující. Každej jí miluje a dá se s ní žít léta. Teda, pokud nefrčíš na tvrdých drogách, ty ten čas dost zkracují, ale o to intenzivnější to je.

Sám jsem drogy zkusil a z vlastní zkušenosti říkám, šťastným to rozhodně neudělá nikoho. Ze začátku to bylo super, hustej vodpal, mejdany do vany, jedeme bomby. Byl jsem silnej jak Hulk, lítal jsem jak Superman, vtipnej jak Ironman. Třídenní jízdy po Praze v kuse žádnej problém. Pak šup horká vana, rohypnol a do pelechu a další jízda…
Zhubnul jsem 38 kg za 3 měsíce.
Jenže po čase se zjistilo, že to potřebuju nalajnovat trochu delší. Pak trochu tlustší… Prostě potřeboval jsem toho víc pro stejný pocit opojení. Srát na to!

Dodnes nevím, jak jsem z toho utekl a co mě tenkrát osvítilo. Byl to možná první AHA moment v mém životě. Byl jsem mladý, užíval jsem si svůj život na hraně, slávu, obdiv, herečky, noční život, drogy, vydělával prachy a přesto jsem to ukončil ze dne na den.
Něco ve mně mi řeklo DOST!

Moderní civilizace nabízí spousty forem rozkoše.
Nabízí je, vyvolává chutě a rovnou i uspokojuje. Jak jednoduchý model. Tak pojď, stačí si vybrat. Nemáš prachy? Půjčíme ti. Máš chuť na dobré jídlo, dobrej chlast, dobrej tabák? Je libo fantastickej sex? Co nějaký tvrdý porno? Koukni na tuhle absolutně skvělou čokoládu, pardubickej perník, vyrobeno v Česku je všude a co? Dáme si trošku a bude krásně! Pojď, vole, nedělej Zagorku!

Oficiální a Matrixem schválená rozkoš útočí 24 hodin denně z reklam, z televize, z rozhlasu, z časopisu, z Facebooku a dalších sociálních sítí. Sama reklama přeci nejlépe ví, co potřebuješ. Nabízí rozkoš, která tě nutí chtít všeho VÍC. Měj víc prachů (půjčky), víc šukej (arginmax), větší auto (na leasing), větší barák (na hypotéku), větší péro nebo kozy? Máme…
Fakt si myslíš, že v tom najdeš štěstí?

Rozkoš je falešná modla, která místo zevnitř přichází zvenku.
Je prchavá a povrchní. Hned jak přijde, tak zase odejde. Co zůstane, je závislost podobná drogám. Neustále musíš zvyšovat dávku, aby sis udržel stejnej pocit štěstí.
Závislost na rozkoši z tebe udělá oficiálně feťáka.
Já netvrdím, že by si člověk neměl dopřát luxus a ochutnávat nové chutě, jen tvrdím, že by to nemělo být v tvém hodnotovém žebříčku v Top 10 a podle rozkoše hodnotit svůj život.
Rozkoš je krátkodobý útěk z reality, je to povrchní a konzumní hodnota 🤪.

Teď mi má milovaná žena oznámila, že nemám pravdu, že rozkoš je přeci i pozitivní. Třeba rozkoš z milování se svou partnerkou je přeci dobrá hodnota. Ano, miláčku, dělám ti hrozně rád rozkoš a zároveň věřím, že je to pouze součást balíčku, a ne ta hlavní hodnota.
Je ale spousta úhlů pohledu. Hned ten první je rozdíl vnímání rozkoše ženou a mužem…


„Materiální úspěch“ je posraná hodnota

Hned na začátku říkám, že bohatství a hojnost je v pořádku a já sám je mám rád. To, co není v pořádku, je hodnocení sebe a ostatních přes měřítko materiálního úspěchu.
Byly doby, kdy jsem nejen sebe hodnotil pouze podle toho, kdo kolik vydělává, jakou přijel károu, jestli má na sobě značkový hadry a ve které čtvrti bydlí. I když jsem byl totálně ve sračkách, stále jsem hrál machra, co mu jede byznys, co si vše může dovolit a patří ke smetánce. Život na úvěr.
Ještě dnes sklízím, co jsem zasel.

Přišel jsem si jako absolutní King of the Universe, když jsem si v roce 1992, jako diskžokej koupil první Nike Air max za 4.700 Kč. Moje máma v té době brala 2.450 Kč. Masírka, vole. To jsem to všem ukázal, mám Airmaxi. Nikdo nemá lepší boty!
Chyběla mi pozornost?

Nevím jestli mám použít bohužel, ale dnešní západní svět je postaven na materiálních hodnotách tak silně, že přes ně nevidíme, jaký kdo ve skutečnosti je.
Stále se hodnotíme podle symbolů společenského postavení, které jsme během života nasbírali. Máš na to lejstro, tak si kvalitní člověk.
Tedy ne podle zkušeností, moudrosti a chování, ale podle titulů, velikosti majetku, výše konta a místa bydliště. Je to jen dobou?

Co mi z toho vyplývá?
Když máš materiální úspěch jako jednu z hlavních životních hodnot a nedaří se ti jí naplnit, jsi z toho v prdeli a nasranej sám na sebe. Jediná cesta, jak z toho ven, je odpustit si a tuhle hodnotu vyměnit za jinou.
Máme jako lidi tu úžasnou možnost volby. Není to jednoduché, jde to pomalu, bolí to, ale jde to.


„Já mám pravdu“ je posraná hodnota

Další moje stará hodnota. Mít neustále pravdu!
Já mám pravdu a přes to vlak nejede, ti říkám!
To, co dokáže náš mozek, je famózní a někdy se tomu svému fakt nestačím divit.

Mozek je nejúžasnější a nejdokonalejší část tvého těla. Než řekneš, to je pravda, tak si uvědom, kdo ti tuhle informaci říká!

Náš mozek (ego) dokáže spoustu parádiček, třeba vytvářet domněnky, zkreslovat vzpomínky, hodnotit, posuzovat, zapomínat, plést se, brát si to osobně, urážet se, atd… Ovšem největší problém nastane, když si začneš myslet, že máš vždycky pravdu a začneš se podle toho hodnotit.

Hlavně nepřiznat, že se mohu plést. TO NIKDY! Bože, to vůbec, to bych nebyl dost dobrej!! Za co bych pak stál, kdybych neměl pravdu?

Pokud nejsi schopen minimálně připustit, že existuje i jiný úhel pohledu, tak nejspíš trpíš syndromem JÁMÁMPRAVDISMU a tvůj život bude kurva těžkej. Budeš neustále bojovat o svou pravdu. Bude to dlouhá a krvavá válka, ve který nemůžeš vyhrát a klid najdeš nejspíš až v hrobě.

Je to prostě posraná životní hodnota a měl bys jí změnit, protože tím bráníš svému růstu. Pokud nepřiznáš své chyby a omyly, nepoučíš se z nich, nic nezměníš, a to znamená život v bolesti a utrpení.

Měl jsem syndrom JÁMÁMPRAVDISMU více jak 30 let. Byl jsem dobrej argumentátor, uřvanej získávač pozornosti, skrz arogantní vtipy. Ezoterici by řekli velkej energetický upír.
Potřeboval jsem dosytit pozornost, která mi chyběla v dětství, tak jsem si jí doplňoval jako velkej. Když jsem to začal řešit s terapeutkou, dala mi jako první úkol: MLČ, dokud se tě někdo nezeptá!
Ano, prvním krokem, jak z toho ven, bylo MLČET!

Nedovedete si představit, co to bylo jít na pifko s partou a nemluvit. Vykouřil jsem za večer krabičku jako prd. Po chvíli se všichni ptali:
Co ti je? Ty si nemocnej? Někdo ti umřel?
A já držel hubu… Výsledek? Najednou jsem slyšel mluvit ostatní. Najednou jsem slyšel, že to, co říkají, je zajímavý a že mi to celou dobu unikalo. Já se naučil poslouchat!


Jak to mám Já?

Celý život jsem se hnal za životníma hodnotama, které mě šťastným 🤗nikdy neudělaly. Diskžokejská sláva, luxusní boty a hadry, offroad Toyota Land Cruiser, mezonetový byt na hypotéku, postavení ve firmě. Chtěl jsem být slavnej, bejt luxusně oblečenej, jezdit v super káře, mít parádní bydlení a respekt ve firmě.

Možná si řeknete, to přece není špatně? Ano, není to špatně a je úplně v pořádku, když tohle chcete. Problém nastává, když podle těchto věcí začnete hodnotit sebe, svůj život a okolí.
Já se tedy dnes snažím nehodnotit sebe a okolí podle toho, co mám, vlastním a kolik mám na kontě. Mnohem výš mám věci, které přichází zevnitř: láska, přátelství, pravda, síla, víra, jednoduchost nebo upřímnost.

Pro ezorejpálky. Vím, že by se nemělo hodnotit vůbec, ale na rovinu, kdo je dnes ve stavu, že to dokáže? A ti, co tvrdí, že to nedělají… Vzpomeňte si na slavnou větu: „Onanoval každý. A kdo říká, že ne, ten to dělá dodnes…“ 😇


Jaké jsou správné životní hodnoty?

Jsme každej originál, a proto se naše hodnoty liší. Navíc se životní hodnoty v průběhu života mění. Mění se s přicházejícími zkušenostmi a pokud nejsi úplnej magor, tak se mění k lepšímu. I mně se změnily. Za poslední čtyři roky tak moc, že čumím jako puk, jak jsem to mohl takhle mít.

Je to naše volba, jaké si určíme hodnoty, a zda budeme žít šťastný život.

Tak si sami položte otázku: Jaké mám hodnoty a jsou to ty pravé ořechové? Dělají můj život šťastný?
Já končím. Jsou 2 hodiny ráno a mě se klíží víka a je to už dlouhý…

Děkuji, Marku Mansone, za inspiraci a tvé vhledy.
Tak dobrou 💋 s kobrou 🐍

DĚKUJI VŠEM, KTEŘÍ MŮŽOU ZA PODPORU

Líbil se ti článek?

Chceš ho číst ještě čerstvej? Pokud ANO, tak si klikni vedle do formuláře a příští dostaneš jako první.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Komentáře
  • ONLINE KURZ PRO ŽENY I MUŽE!
  • Podpora blogu
  • Osobní konzultace
  • Sdílej každou druhou středu večer
  • Nejčtenější články
  • Rubriky