Zeus – král Bohů!

A je to tu! Už třetí článek na téma řecké archetypální psychologie, která mě slupla, jak malinu, a někdy mám pocit, že se nezajímám při rozhovoru o člověka, ale o to, jaký archetyp ho ovládá.
Jo, možná magořina, ale teď mě to baví a jen bůh ví, co bude zítra.

A proč a co to ukázalo mně?

Mimo jiné dost vhledů do mého života, do mé minulosti, do mých vztahů a nejen se ženami.
Je super pozorovat to, jaký jsem, když mě ovládá Hermés! Jak se chovám, když jsem ve vztahu plnej emocí podobně jako Poseidon a proč mě přitahují ženy bojovnice s archetypem Artemis nebo Persefony, které potřebují zachránit!
Vysvětlení je jednoduché… přitahuješ ve svém životě ženy, které jsou stejné, jako je tvá vnitřní žena.

Nic jdeme na to, čeká nás totiž samotný…


Zeus, král bohů

Začneme hned u toho nejvyššího, a to je samotný král Bohů Zeus. Když se zamyslím, tak Diem (druhý pád od Zeus) by někde v sobě chtěl být snad každý chlap (dnes už možná i žena), který chce mít v životě jasnost, pevnost a hojnost, tedy klasické mužské kvality, které jsem v dost článcích popisoval a po nichž ženy, tak moc touží.
Ano, Zeus je vzorem patriarchálního světa ovládaného muži, který tak nějak tušíme, že končí a brzy tu bude hyperkorektní svět, kde se budeme mít všichni moc rádi.

S velkou mocí přichází velká zodpovědnost!

To mě napadlo, když jsem přemýšlel, jak bych krátce popsal Dia. Pozor první pád je Zeus, druhej pád je (bez) Dia, což je pro mě jako ADHD maníka někdy oříšek! 😂.

Pro ty, co mají rádi fakta a serou na omáčku:

Ti, co mají rádi jen základní informace, nesnáší příběhy, emoce, teda myslím ty omáčky, který zdržujou a votravujou, tak hned na začátku dáme výcuc, aby nemuseli číst tu zajímavější část, která by se z jeho pohledu dala označit jako BALAST!.

Zeus: Král bohů, archetyp vládce/moci

Symboly Dia: Trůn a žezlo, zvíře jasnozřivý orel, blesk z jeho hromoklínu, který trestá i chrání, posvátný strom je dub, který symbolizuje pevnost a olivová ratolest jako symbol míru a hojnosti.

Kladné vlastnosti:

 • Autorita a vůdcovství: Diova superschopnost je vládnout a udržovat pořádek nejen mezi bohy i když do lidí se moc nesere. Je rozený vůdce a lidi za ním jdou, dříve do bitev, dnes vládne firemním poradám a sportovním týmům.
 • Ochránce a spravedlnost: Zeus je také vnímán jako ochránce spravedlnosti. Jeho rozhodnutí a zásahy často směřují k obnovení rovnováhy, ať už mezi bohy nebo smrtelníky.
 • Moudrost a prozíravost: Ačkoliv je známý hlavně svou silou, Zeus také projevuje moudrost a prozíravost ve svém vládnutí, což mu umožňuje udržet stabilitu a dalo by se říct, že tak trochu vidí za kopečky.

Záporné vlastnosti:

 • Nevěra a manipulace: Zeus je prostě kaňour. Je známý svými četnými milostnými aférami a nevěrou vůči své manželce Héře. Jeho chování často vede k konfliktům a neshodám na Olympu, protože neudrží ptáka v poklopci.
 • Vztek a impulzivita: Zeus může být také impulzivní a někdy reaguje vztekle, arogantně až přehnaně, zvláště, když jde o něj, jeho moc, kontrolu a nadvládu.
 • Dominance a egoismus: Jako král bohů má Zeus je a chce být vždy dominantní a často i egoistický, což může vést k potlačování názorů a potřeb ostatních. Já mám pravdu a pokud tě to sere, tak si najdi jinou hospodu, rodinu, firmu nebo rovnou planetu!

Pro ty, co potřebují emoce a příběh:

Zeus jako archetypální záletník

věčnou mužskou touhu plodit a rozsévat své sémě. V mýtech a bájích se Zeus velice často proměňuje tak, aby se dobývané ženě ukázal v podobě, které neodolá a otevře dveře své ložnice.

Pokud se týká svádění, tak moc řečnickej génius není a má toho tolik, že na ukecávání ženy prostě není čas! Často si bere, co chce, a kolo souhlasu je pro něj sprostý slovo.
V dnešní době bychom mohli říct, že přeměnu v orla dokáže pokrejt nádherným oblekem, luxusní restaurací, divadlem nebo večeří v Římě, ale má to své ALE!

Jakmile Zeus dosáhne svého a my víme, co to je, tak jeho Orel už vyhlíží jinou oběť, anebo se spokojeně vrátí ke své práci, vizi a manželce Héře, kde je mu dobře!

Je to budovatel velké dynastie, a tak uznání otcovství nikdy nebrání, ale v mýtech svedené ženy nijak nechrání a žárlivou Héru nechává, aby si na nich vybila své ponížení. Je mi těch milenek líto, protože Héra je v tohle fakt megamrcha!

Zeus jako archetyp otce

Hlavní silou Diova archetypu je touha získat moc a založit království, což může být třeba rodina, firma a pokud je to megaloman, tak vidí dokonce celou dynastii.

Zeus je hlavním prototypem otcovského archetypu v západní civilizaci a šéf patriarchálního systému!

Archetyp Dia v člověku.

Zeus není žádnej intoš a i když mu to strategicky myslí díky svému nadhledu (orlovi) je schopen vidět větší celek a nové možnosti. Je schopen jít nekompromisně za svým cílem, tvrdě pracuje a příležitosti k němu přicházejí skoro sami. Nebabrá se ve svých citech a z minulých chyb si bere jen poučení, ale rozhodně se neomlouvá. Proč taky, není čas a pokud to neustojíš, nemáš cenu!

Možná až nestoudně si věří a věci si nebere osobně! Když mu hrozí průser, kterej by ho mohl zničit nebo zruinovat, neváhá obětovat kohokoliv, emocionální odstup mu zajišťuje, že z toho nemá žádné trauma.

Je tvrdý k sobě, a ještě víc k mužům, kteří to v životě nikam nedotáhli nebo se ocitli na dně. Za žádných okolností nedává najevo jakoukoliv slabost anebo zranitelnost, neboť předpokládá, že ostatní jsou stejní jako on

V milostných vztazích, které neustále navazuje je vždy dominantní a krásná žena, je pro něj vhodným doplňkem, který ukazuje, čeho všeho v životě dosáhl, stejně jako značka luxusní káry, kterou musí mít.

Přes to všechno většinou Zeus nebývá dobrý milenec, v sexu u něj nenajdeš vlny extáze jako u bráchy Poseidona, ani temnou stránku sexuality jako u Háda. Má příliš velký emocionální odstup a jde mu víc o vybití a orgasmus, než o vášeň. Nejvíc ho uspokojí pocit dobývání, ovládání a moci, než samotný sex!

Ambiciózní mladý Zeus se žení s dcerou z dobré a úspěšné rodiny, proč by se jinak ženil, když mu to nepřinese žádné výhody. Z opravdové a hluboké lásky? To nedává smysl vzhledem k jeho mocenským plánům.

Osudem každého Dia ale je v závěru života ztratit to, čemu obětoval celý život moc a vládu. A překvapivě ho o to připraví vlastní syn nebo soupeř!

Zajímá tě jaký si archetyp?

V září plánujeme s Veronikou v Praze celodenní přednášku o Řecké archetypální psychologii!
Zaregistrovat se můžeš už teď!

Chceš si zjistit, jestli v sobě máš Dia?

Zkus si odpovědět na tyhle otázky:

 • Máš vrozený sklon k vedení, lidé tě následují a obrací se na tebe s prosbou o radu?
 • Máš v sobě zdravý a silný sexuální pud?
 • Jsi rozený a pečující otec a vůdce rodiny?
 • Jsi ve své okolí brán za přirozenou autoritu, zdroj bezpečí, jistoty a ochrany?
 • Víš, co znamená odpovědnost, rozhodnost a stojíš si pevně za svými rozhodnutími?
 • Jsi díky své silné osobnosti často středem pozornosti a vyhovuje ti to?
 • Dokážeš se vždy přizpůsobit okolnostem a do jisté míry je i předvídat?
 • Jsi dobrý vyjednavač, organizátor, manažer nebo šéf firmy?

A teď ty odmítané aspekty Dia.

Jak jsem už psal, tak genialita řeckých archetypů je i v tom, že každej z nich má své světlé i temné stránky, prostě není tmy bez světla! Tyto nevědomé temné stránky v sobě, i když nejsou třeba projevené, je třeba rozpoznat, nesnažit se je potlačovat nebo vytěsnit, ale dovolit si je prožít!

 • Máš sklon být dominantní až diktátorský? V rodině, v podnikání nebo ve společnosti?
 • Máš sklon přehlížet nebo bagatelizovat názory a přání druhých? Protože protože nejlíp víš, co je pro ně dobré? Ale hlavně to, co je dobré pro tebe!
 • Jsi občas bezohledný a tvrdě jdeš za svým?
 • Jsi občas obětí vlastní pýchy a pouštíš se do stále náročnějších a náročnějších úkolů bez ohledu na své okolí?
 • Žiješ převážně v hlavě, ve svých myšlenkách, a přesto, nebo právě proto občas zažijete záplavu ze svého nevědomí, zejména když se naleješ alkoholem, sjedeš nějakou dobrotou, anebo prožíváš krizi středního věku?
 • Objevují se u tebe křeče nohou nebo bolesti zad? Máš za sebou první mrtvici nebo infarkt?
 • Máš sklon sexuální promiskuitě a toužíš vše ojet?

Tak jak to dopadlo, si Zeus král bohů?

Pokud si na většinu otázek odpověděl ANO, tak to vypadá, že tvůj hlavní archetyp je Zeus a příště tě čeká jeho brácha Poseidon, bůh moří, což je archetyp, který vládne mě!

Tomáš, tak trochu jinej bloger!

Chceš dostávat pravidelně moje články? Tak se dole přihlaš!
Jo a tam kde je smajlík 😀, tam se máš smát a tam kde je srdce ❤️, tak to je hluboký.

DĚKUJI VŠEM, KTEŘÍ MŮŽOU ZA PODPORU

Líbil se ti článek?

Chceš ho číst ještě čerstvej? Pokud ANO, tak si klikni vedle do formuláře a příští dostaneš jako první.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • ONLINE KURZ PRO ŽENY I MUŽE!
 • Podpora blogu
 • Osobní konzultace
 • Sdílej každou druhou středu večer
 • Nejčtenější články
 • Rubriky